Przejdź do głównej zawartości

Niekonwencjonalna żonglerka.

"Palenie szkodzi zdrowiu", " Zakaz wjazdu", "Stop".
Te  komunikaty przywitały mnie z rana. I witają codziennie. Zadziwiające, że od lat to robią, a ja nie zauważałem tego. Jeździłem sobie spokojnie słuchając "Błękitnej rapsodii" i paląc porannego papierosa. W większości przypadków po prostu nie stosowałem się do tych znaków i słów wyzierających na mnie z groźbą. Ignorowałem je w poczuciu, że są czczą paplaniną z gatunku mojej matki, która zawsze wszystko wiedziała lepiej. Jej słowa babrały się wtedy i ciągnęły, jak poranna owsianka. I były równie mdłe. Stapiały się z pastelową, mdłą tapetą w stołowym. Jako dziecko przejmowałem się tą kawalkadą słów, która przebiegała przez wloty moich uszu. Jako nastolatek ignorowałem je konsekwentnie. Czasem w przypływie fantazji robiłem jej na przekór, z czystej złośliwości i chęci zaburzenia równych marszowych taktów jej pobożnych życzeń. Wtedy milczała przez chwilę, jakby z oburzenia że ktoś spróbował jej się nie podporządkować. I to ten kochany synuś, o którym mówiła koleżankom na spotkaniach przy koniaku i brydżu w sobotnie wieczory.
W normalnym toku dnia byłem oczywiście śmierdzielem, który nie zda matury, bałaganiarzem którego wychowała ulica i popkultura.
Zadziwiał mnie zawsze fakt, że ojciec zupełnie był poza polem zainteresowań matki w tej kwestii. Zupełnie inaczej, niż w standardowych domach, gdzie jak "baba" gderała - to i na dzieci, i na męża. Mieszkaliśmy razem. Owszem. Miał jednak swoje przywileje, które nijak się miały do miru, który tak skutecznie snuła w swych ariach w rytmie marsza. Ojciec był od zawsze z zawodu intelektualistą. Pisał, wykładał, wracał często podchmielony z przekrzywionym krawatem. Nosił jednak dumny tytuł profesora, który matce chyba imponował. Był też przy tym mężczyzną, za którym w towarzystwie dobrej wody kolońskiej szły szarm i dobre maniery. Kiedy raz na jakiś czas ojciec przypominał sobie, że matka jest kobietą grał przy niej urocze scenki puszczając milongi, pojąc ją chilijskim winem i namiętnie całując. Matka zawsze śmiała się przy tym perliście tańcząc po świeżo przez siebie wypastowanym parkiecie w szpilkach i czarnej sukni wieczorowej z nieprzyzwoicie zmysłowymi wycięciami na plechach, dekolcie i udzie.
Zawsze była piękna, pięknie pachniała i była profesorową pełną gębą. Miała migdałowe paznokcie pomalowane perłową emalią dla kobiet, piękne rzęsy i cudownie układające się kręcone włosy unoszące nad ramionami. Lubiła bawić się konwencjami w życiu. To dlatego od rana przy owsiance brzmiała walcem, a wieczorem tangiem. Gdy już stałem się mężczyzną zacząłem się zastanawiać, czy aby nie gra cały czas przed nami. Z taką precyzją zmieniała konwencje. Inna była na rynku, gdy rozmawiała z chłopkami, używając zwrotów typu: "a po czemu ta fasolka", inaczej gdy chodziła do kościoła i stawała się rozmodloną niewiastą z nostalgicznym i załzawionym wzrokiem bijąc się w piersi, inaczej gdy spotykała się z koleżankami, inaczej ze mną, z ojcem...
Czy zawsze była sobą? Czy aż tak odczuwała te wszystkie sytuacje, czy może drwiła sobie z nas i tego porządku? Chyba jednak drwiła, bo umarła z miną pokornej chrześcijanki, uprzednio ubrawszy się w najszykowniejszą garsonkę, perły i złożywszy dłonie tak, jak czyni się to nieboszczykom.
Umarła i obaj z ojcem poczuliśmy, że przeszliśmy dotkliwą amputację.
Wróciłem do tej myśli mijając zakazy, jakby pierwszy raz od stu lat. Uśmiechnąłem się do mojej matki w myślach i z pokorną minką przeprosiłem panią policjantkę, odgrywając przed nią mężczyznę przygniecionego ogromem jej władzy i komplementując bez ustanku. Udało się. Rozbawiłem ją.
Zrozumiałem naukę, która trwała niemal czterdzieści lat bez ustanku.
Matki żonglerka konwencją odurzyła mnie jako odkrycie. Nie czuję się oszukany. Czuję, ze byłem świadkiem spektaklu, który był najpiękniejszy i tak naprawdę wszystkim nam sprawiał diabelską przyjemność.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Bezbrzeżna chęć brudu.

Zaczęła się jesień. Szłam melancholijnie przez park. Dzieci bawiły się na placu, ich rodzice w osowieniu siedzieli porozrzucani pojedynczo na ławkach, nieopodal epicentrum wrzasku. Psy robiły kupy gdzie popadnie, koty miauczały pod zamkniętą budką już bez piwa. A ja tak sobie szłam, noga za nogą w lekkim odurzeniu własnymi kołaczącymi się myślami. Ten mętlik, zaprowadził mnie w swej chmurze w wiele miejsc tego dnia: na kilka wystaw, na kilka "pięćdziesiątek" gdzieś w Mieście Łodzi. Szłam sama, bo wtedy nie trzeba niczego ustalać, nikomu tłumaczyć, niczego deklarować. Chcesz iść, to idziesz, jak nie to siedzisz. Potem weszłam do jakiegoś małego kina. Zorientowawszy się, że wszystkie tytuły są mi już znane - udałam się oddać mocz. Z sąsiedniej kabiny wydobywał się tak znajomy i niemal zapomniany dźwięk kochających się ciał. Uśmiechnięta oddawałam się mojemu moczowi, by razem z tymi obok spuścić się w odmęty otchłani. Wyszłam z kabiny, a w tym samym momencie otworzyły się drzw...

Tango.

Jesienna, nostalgiczna Łódź. Liście spadają w tempie na cztery, wiatr tańczy namiętne tango porannych skazańców. W witrynie jednej z kawiarń na Piotrkowskiej usiadła kobieta. Jeszcze przed chwilą wydawało się, że gdzieś się spieszy. Teraz bezkarnie siedzi pijąc kawę i jedząc szarlotkę na ciepło z lodami na zimno. Między kęsami i łykami patrzy na ludzi, którzy spieszą się do pracy, tak jak ona przed chwilą.  Ludzie są rozchełstani, rozwiane są ich płaszcze przez wiatr o nieustannym tempie tanga. Ich włosy wirują niemal tak, jakby nurkowali w wodzie. Ona jest lirycznymi skrzypcami tej opowieści. Oni drepczącym akordeonem. Szarość i senność. Kobieta wzdrygnęła się. Zawsze w takie dni trafiała, jako dziecko do przedszkola, bo babcię łupał reumatyzm. Ona jednak zawsze interpretowała to inaczej: że to cały świat chmurzy się, że musi siedzieć w specyficznym rodzaju więzienia. Dziecięcego więzienia, gdzie trzeba jeść papkę o nazwie owsianka, która była konsystencji wymiocin, ewentualnie ...

Nieludzki spokój

Znowu jestem sama. W zasadzie nie jestem bardziej sama, niż wczoraj ani bardziej sama, niż jutro. Z tą samotnością jest trochę jak ze świadomością rzeczy, które są nabyte i mamy je niemal od zawsze - są tak codzienne że zapominamy o ich istnieniu. Łapiemy się na tym dopiero gdy ich zabraknie lub gdy napadnie nas melancholia. Wtedy dopiero zdajemy sobie sprawę ze swojego stanu posiadania. I to też raczej wybiórczo. Myśl ludzka jest niestety jak niesforny operator filmowy - chce nagrać dzieło sztuki a wychodzi mu chaotycznie nakręcony czeski film który stawa akcenty nie tam gdzie powinien. Można zatem sądzić, że dopadła mnie lekka melancholia i zaczęłam taksować siebie i swój żywot. No i poczułam się sama. Mało tego! Zdążyłam już nawet wpaść w panikę na ten temat. Poczuć powolne obumieranie czegoś w środku. Jakby w ekspresowym tempie usychało we mnie duże, liściaste drzewo. No ale w zasadzie czego tu się bać? Co tu przeżywać? Wzięłam ostatnio do ręki moją wagę strachów i lęków. Na...