Przejdź do głównej zawartości

Topory i lustra.

Jestem na dachu. Jest ciepło i przytulnie. Widzę niebo. Widzę wiele jego najpiękniejszych osłon, które dane było mi zobaczyć w życiu. Nawet wtedy, gdy umierałam ze strachu. Głupiego, nieuzasadnionego strachu. Nieba przemieniają się nade mną, jak w fotoplastikonie.
Pod każdym z tych niebios byłam kimś innym. Z dystansu czasu oceniam, że byłam szczęśliwą i zupełnie tego nieświadomą. Chciałam być szczuplejsza, bardziej kochana, inteligentniejsza, bardziej..., bardziej ... bardziej, niż jestem. Bo przecież trochę jestem.
Nadal nie jestem bardzo, chociaż chciałabym.
Łasi się do mnie jakieś stworzenie. Ono mnie bardzo, jak widać z zachowania. Ale czy to bardzo z jego strony nie jest tym, czym jest tylko dlatego, że nie ma skali porównawczej?
Zawsze będzie ktoś bardziej i ktoś mniej. Tylko czasem zyskujemy w oczach innych... i chyba nigdy sprawiedliwie.
Trzeba się z tym pogodzić. Ludzie to lustra, w których różne kontury się przeglądały - bardziej lub mniej nasycone różnymi barwami.
Najmniej przychylne są codzienne lustra. One zawsze mają roszczenia, chcą więcej - nie zawsze słusznie i sprawiedliwie. I to w nich się przeglądam jak Królowa z bajki o Królewnie Śnieżce - chcąc usłyszeć, że jestem bardziej, skromnie czekając nawet na najbardziej, chociaż to niemożliwe.

Dach. Czemu akurat dach?
Może, żeby być fizycznie bliżej tego, co duchowo jest cięższe do uzyskania?

Chcę rozbić te wszystkie ponure lustra, do których piłam rozpaczliwie. Przy których wlewałam w siebie lejkiem wszystkie cudowne substancje i inkarnacje świata, żeby chociaż wzbudzić ich litość.

Nie było litości - była pogarda - takie prawo luster.

Schodzę po schodach do piwnicy po swój topór wojenny, który dostałam w wianie ale nie wiedziałam do czego służy. Długo mu się zawsze przyglądałam w składziku i zastanawiałam - po co mi taki kawał złomu - do dzisiejszego podniebnego fotoplastikonu.
Idę po niego  całkiem spokojnie, nie będąc ani trochę, ani bardziej, ani mniej. Po prostu spokojnie będąc sobą, ze smutną refleksją że dopiero teraz, że aż toporem.
Orząc za sobą drogę toporem - idę do luster. Podchodzę do każdego z nich i siekę niemiłosiernie, jak Kmicic w "Potopie". Wraz z każdą pękniętą taflą mój oddech jest coraz głębszy. Po ciele rozchodzi się ciepło ulgi...
Po skończonej jatce - siadam na krawężniku patrząc na topór, który wbiłam w spróchniały pieniek. Osuwam się na mech i zasypiam.
Kolejny dzień przynosi szare niebo. Pada deszcz. To dobrze. Bez deszczu i kałuż - nie miałabym się w czym przeglądać.
W suche dni zastanawiam się - jaka jestem. W deszczowe - przeglądam bezkrytycznie.

Pękły lustra pod toporem. Bez luster jestem nieswoja. Ale szybko to się zmieni - poznam nowe.

Nie da się ciągle chodzić z toporem na lustra - wiem o tym.
I nadal nie wiem, jak żyć.
Może mój składzik z narzędziami do zadań specjalnych coś mi kiedyś podpowie?
Póki co jestem tylko krok dalej - wiem, że drugiej strony nie da się zdobyć toporem.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ośliniona tęsknota.

Tak właściwie, to teraz, chwilę przed trzecią nad ranem - poczułam, że tęsknię. Spotęgował to fakt, że byłam dziś w wielu miejscach. I kilka razy z kimś na pozór zwykłym, i jakimś takim mało przebojowym. Miał jednak jedną cudowną zaletę - nie udawał kogoś, kim nie jest i nie był. Kłamał. Owszem. Okłamywał nawet samego siebie, ale jakoś przedziwnie został człowiekiem. I właśnie o tej trzeciej w nocy zatęskniłam chociażby za jego kłamstwem. Za czymkolwiek. "Urocze niewolnictwo" - powiecie. Być może. A może na moim brzegu, oprócz śmieci wylądował kawałek czegoś wyjątkowego? Fala mi to stara się wyrwać, a ja wchodzę w to morze. Nigdy nic nie udało mi się wyłowić, ale też nigdy nie utonęłam. Tym razem też tak się nie zdarzy. W zasadzie, to nic się nie zdarzy. Ot, człowiek znalazł coś wyjątkowego i chce to pozyskać na własność. I pozostaje tęsknota. Piękna i wzniosła. W sam raz na oślinione i zapłakane piosenki, śpiewane przez podlotki. Potem już nikt nie chce się do...

Tęskniąca za dzikami.

Minęły mi dni. Było ich kilka. Nie pamiętam niestety jak. Względnie kojarzę podnoszenie i kładzenie głowy na poduszkę. Reszta pozostaje strzępkiem, refleksem. Moje nogi w twoim garbusie, czerwona szminka z moich ust roztarta na twoim ciele, moje czerwone zęby, twoje czerwone zęby. Jakiś las. Dużo lasu. Wiele z jesieni miał ten las. Twoja ciepła, miękka dłoń uchwyciła moją. Onieśmieliła ją, w skutek czego zesztywniała z konsternacji. Potem zaczęła niepewnie ruszać palcami, jakby chciała się otrząsnąć z zaskoczenia. Ostatecznie zacisnęła się nieco na twojej, aby pokazać, że nie jest bierna. Szły nasze dłonie w uścisku. My natomiast zupełnie osobno, w napięciu żeby niczego nie zepsuć. Tkwiliśmy w zupełnej ciszy. Ta cisza aż wyła rozpaczą dwojga, którzy tak pragną że aż nie mogą. Potem jakaś knajpka w lesie. Wódka i kiełbasa, kiełbasa z wódką, zapomniany chleb z musztardą - do tego też wódka. Potem znów las. Pośrodku niego horda dzików. Biegną w naszą stronę. Chcemy na drzewo, ale mi s...

Ciężka szarada.

Wieczór, taki jak dziś. Może to nawet właśnie ten wieczór. Siedzi z głową podpartą na łokciach. Czeka, paląc papierosa i słuchając muzyki. Bałuty szemrzą, jak zwykle. Kot galopuje za wyimaginowaną ofiarą wykrzykując przy tym radośnie. Czuła się ostatnio niespokojnie. Piła co wieczór, jęczała z bólu, rwała włosy z głowy. Błagała o łaskę, o ukojenie. O zatopienie w ramionach spokoju. I raptem, dziś dotarło do niej po wielu latach poszukiwania go, że marzenie się spełniło. Że jest na drodze do tego, aby mieć wszystko to, co tak miłe, o czym się śni. Zadziwiająco nie była to kojąca nowina. Siedzi udręczona szczęściem, które przyszło. Znakomita część zwycięzców gier liczbowych rzuca swoje losy dla zabawy, bez refleksji głębszej jakie mogą być tego konsekwencje. A potem, raptem radosna nowina, która jest jak ołowiana kula u nogi przyczepiana niegdyś skazańcom: uderza i siada na klatce piersiowej, i dusi.  Okazuje się, że marzenie się spełniło. Los uśmiechnął się wykrzywiony...